Żadna matka nie zostanie bez wsparcia. Niezależnie od tego czy płaciłaś składki, albo i nie, tego czy jesteś studentką lub nigdy nie pracowałaś – otrzymasz 1 tysiąc złotych zasiłku macierzyńskiego. Tym się nie martw! Jeśli to Twoje 2 dziecko lub masz niskie dochody nie przekraczające progu programu 500+,  złóż wniosek.

Na jakiej podstawie będzie policzony Twój zasiłek macierzyński, jeśli byłąś aktywna zawodowo?

Długość stażu pracy.
Jeśli pracowałaś krócej niż 1 rok – > Twój zasiłek zostanie policzony na podstawie całego okresu Twojego zatrudnienia. Jeśli Twoje zarobki były poniżej kwoty gwarantującej Ci 1 tysiąc złotych zasiłku to otrzymasz wyrównanie. Nie będziesz zatem pokrzywdzona w stosunku do pań, które w ogóle nie odprowadzały składek.

A co jeśli pracowałaś dłużej niż 1 rok? Jakie są zasady naliczania zasiłku macierzyńskiego?
100-80-60 taki procent swojej pensji możesz otrzymać w zależności od tego kiedy złożysz wniosek o urlop rodzicielski (ważna jest również forma zatrudnienia).

Skąd różnica w zasiłku macierzyńskim?
100% pensji otrzymasz jeśli w ogóle nie złożysz wniosku o urlop rodzicielski. Zasiłek macierzyński będzie Ci przysługiwał przez cały okres urlopu macierzyńskiego. 80% pensji otrzymasz składając wniosek o urlop rodzicielski bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. 60% pensji otrzymasz jeśli nie złożysz wniosku o urlop macierzyński w terminie 21 dni po porodzie.

Z własnych doświadczeń powiem: nie bójcie się ZUSu! Dzwońcie i pytajcie, a nawet pojedźcie, jeśli macie blisko. Lepiej wszystko wiedzieć wcześniej niż tracić czas, nerwy i pieniądze.